Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Rund skål af stentøj. Dekoreret med transparent gråhvid glasur. Udvendigt med to marmorerede ornamenter samt øvre kant med rødlig okkerbrun glasur. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unik. H. 10,9–11,4. Diam. 15–15,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt i bund med et hul i stentøjsmassens overflade - dette er hidrørende fra fremstillingen. Se venligst detaljefotos.
953799 | ||
843155 |