2033/​146

Fransk kaminur af forgyldt zink, ved urhus elegant kvinde stående ved hytte, sokkel støbt med bladværk og ornamentik, urskive og plakette af porcelæn, dekoreret i farver med blomster i Sèvres stil. Stemplet på bagsiden Ph. Mourey 79. I tilhørende glaskuppel med sokkel af sortmalet træ. 19. årh.s slutning. H. 30. H. inkl. kuppel 45.

Slitage på forgyldning. Den ene viser bøjet. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag