2131/​872

Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)

Stol med stel af sortlakeret træ. Sæde betrukket med sort og hvidt stribet stof.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. MIndre afskaldning i maling. Stof med pletter, smuds og skrift.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK