Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Efterårsskov. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 39×70.
Udstillet: Etiket fra Berta Wegmanns Mindeudstilling, Charlottenborg, 1926.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 228, 1969 nr. 176.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017