869/​707

Vladimir Egorovich Makovsky (f. Moskva 1846, d. Skt. Petersborg 1920)

“Shurka”. En russisk dreng i rød skjorte med vildtert, lyst hår siddende i en stol. Sign. V. Makovsky Shurka 1. juli 1908 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 66×55.

Drengen Shurka er en kendt model fra flere andre af Vladimir Egorovich Makovskys værker, bl. a. "I kunstnerens atelier (1907–1909), der i dag ejes af Det Russiske Museum i Skt. Petersborg.

Proveniens: Sælgers svigerfar, Herluf Jørgensen (1882–1967). Han var ansat i Store Nordiske Telegrafselskab og ansat som telegrafbestyrer af telegrafstationen i Moskva i tiden før og efter den russiske revolution i 1917. Han erhvervede maleriet, medens hans boede i Moskva.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

1.800.000 DKK