2120/51
Fire kinesiske Bencharong lågkrukker af porcelæn dekorerede i farver og guld med blomster og figurer i udsparede felter. 19.- 20. årh. (4)
Proveniens: Gustav Joachim baron Wedell-Wedellsborg, ansat i Det Østasiatiske Kompagni 1928, Bangkok filial 1929–33.
afslag på tre af skålenes top kant, to af skålen med revner , to lågkrukker mangler lågknopper, og en lågknop med afslag
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud