En samling Aluminia fajance, dekoreret i blå, bestående af vase “Efterår på sletten” nr. 3075/1152, 2 vaser “Prins Forår” nr. 3064/1271, juleplatte 1929 nr. 4123/1395, vase nr. 3031/891, osteklokke “Danablu - Danish Blue Cheese”, askebæger nr. 3063/1100, 2 askebægre “C.J. Aggerbeck, Horsens”, “Eremitage” asiet og firesidet fad nr. 3087/1198. Aluminia og Royal Copenhagen. H. 2,5–37. Juleplatte Diam. 31. (11)
Vase “Efterår på sletten” anden sortering med krakeleringer. “Prins Forår”, den ene vase mangler rist, anden sortering. “Eremitage” asiet med mindre kanthak ved fodrand. Juleplatter restaureret på bagsiden af fanen. Askebægre nr. 3063/1100 med kanthak på fodrand. Det ene “Aggerbeck” askebæger med kanthak. Naturligt forekommende krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021