Andreas Hansen (f. 1936)
Fritstående skrivebord af massiv kirsebærtræ, front med opbevaringsrum samt tre skuffer, bordplade forsynet med to-delt skriveklap, skrivefelt beklædt med brunt skind, mindre opbevaringsrum til skriveartikler. Udført og mærket med label hos Hadsten Træindustri, stemplet 3. december 1992. H. 72/103. L. 112. B. 88.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Plade med skindstykke i skriveklap sidder løst, kan fastlimes.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021