2425/​7540

Wilhelm Otto Peters (f. Oslo 1851, d. Drøbak 1935)

Portræt af den svenske komponist Per Jonas Fredrik Vilhelm Svedbom (1843–1904) og den danske forfatter Martinus Ludvig Galschiøt (1844–1940). Begge sign. Peters 75. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 24,5×19 + 25,5×19,5. Uindrammede. (2).

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 33 og AII 12).

Den norske maler Wilhelm Otto Peters uddannede sig først privat, hvorefter han fik mulighed for at studere videre på Kungliga Akademien för de fria konsterna i Stockholm i 1871. Efter endt studietid, drog Peters i 1873 på en studierejse først til Rom fra 1873–76 og efterfølgende til München og Paris, før han vendte retur til Stockholm i 1880.

Få år senere, i 1881, rejste Peters til Skagen, og inspireret af den franske naturalisme bidrog han til modernismen gennembrud i nordisk maleri sammen med Skagensmalerne, som han blev ganske tæt med. Wilhelm Peters var en af de første, der begyndte at male fiskere på Brøndums Hotel i Skagen – et yndet motiv, som de danske Skagensmalere Michael Ancher (1849–1927) og Peder Severin Krøyer (1851–1909) også var optaget af.

Én monteret på pap. Én med gulnet papir. Én med mindre håndteringsmærker i hjørner.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK