1946/233
Nine early 20th Indian gouaches on paper depicting scenes of punishment. Slight variation of size c. 22×12 to c. 24×14 cm. (9)
Provenance: The late Vagn Pedersen collection, 1927–2005.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Huller og rifter, nogle med foldemærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag