1845/735
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
To ovale vaser af klart glas med grøn og lilla underfang samt matteret overflade med cirkelmønster i relief. Sign. Tapio Wirkkala, samt utydeligt sign. Udført hos Iittala, Finland. H. 13,3 og 19,8. L. 10,5 og 21. (2)
Største vase med mindre afslag på øverste kant. Herudover nogle få mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. november 2018
Vurdering
Hammerslag