Lommeur med spindelgang og repetition, i dobbeltkasse af sølv med gennembrudt mønster, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Bifield London, forgyldt værk signeret Jas Briand, London, forgyldt støvkasse signeret Jas Briand, London. Værk med to repetitionshamre, repetition på klokke. 18. årh.s slutning. Kassediam. 39/47 mm.
Defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Sammensat. Flere defekter. Værk med ir. Værk og støvkapsel senere graveret 1738.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
24 bud