Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Dante”, ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 24×22
Litteratur: Guy Atkins & Troels Andersen: “Asger Jorn. Revised Supplement to the æuvre catalogue of his paintings from 1930 to 1973”, København, 2006, nr. S. 1, gengivet.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017