1912/725
Art Deco
Bordlampe med fod af hvidglaseret porcelæn med flerfarvet stiliseret suprematistisk dekoration. Udført ca. 1930, antageligt Tyskland. Tilhørende senere grøn stof skærm. H. inkl. skærm. 37.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Fod en anelse skæv fra fremstilling
Moderne kunst og design, 19. marts 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud