Karen Hannover (f. København 1872, d. sst. 1943)
Stor gulvvase af lertøj modelleret med blad og blomster i relief. Dekoreret med polykrome glasurer på lys gråhvid bund. Sign. monogram. H. 55. Diam. ca. 32.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere afslag på dekorationer, fodrand og korpus.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
16 bud