2438/247
Samling af seks diverse glas, bestående af to tyske glas heribland et 'Perlkelchen', tre vinglas med stilke hvori hvide spiraler samt et antagelig dansk snapeglas, optisk drejet. Tyskland, Holland/England og antagelig Danmark. 18.-19. årh. H. 11,3–16,2 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et Engelsk/Hollandsk glas med afslag på fodrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud