2438/​247

Samling af seks diverse glas, bestående af to tyske glas heribland et 'Perlkelchen', tre vinglas med stilke hvori hvide spiraler samt et antagelig dansk snapeglas, optisk drejet. Tyskland, Holland/England og antagelig Danmark. 18.-19. årh. H. 11,3–16,2 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Et Engelsk/Hollandsk glas med afslag på fodrand.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?