2416/​3

Et sæt på syv tallerkener af sølv, fliget og ligeknækket kant, fane graveret med familien Næsers våbenskjold. A. Michelsen, København 1878, 1879 og 1880. Alle dele graveret på bagsiden med nummer og vægtangivelse. Vægt i alt 3.836 g. Diam. 25,5 cm. Hertil et par sauceskåle af sølv, indvendig forgyldt, tresidet form, skævknækket korpus, fliget og ligeknækket kant, underskål graveret med familien Næsers våbenskjold. A. Michelsen, København 1897. Vægt i alt 1.076 g. H. 11 cm. (9)

Proveniens: Kaptajn Albert Næser (1841–1913) og hustru, Hedevig Carla Næser, f. Berling (1856–1923). Herefter deres oldebarn til i dag. Albert Næser var en velrespekteret officer og boede med sin hustru i Lindencrones Palæ, Bredgade 26 i København. Han var også kunstinteresseret og f.eks. mæcen for marinemaleren Christian Mølsted, som malede store maritime vægmalerier i ægteparrets spisestue. Hedevig Næser var datter af avisudgiver Carl Berling fra Berlingske Tidende.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

12 bud

18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
8.500 DKK