1840/​9558

Karl Pohl, Fachschule Haida (f. 19. årh. , d. 20. årh.)

Pokal af klart glas, indlagt med polykromt glas, dekoreret med slibninger samt emaljebemaling. Udført hos Johan Oertel, Haida, Tjekkiet, ca. 1915. H. 17.

Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med nogle få minimale afslag.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK