1840/9558
Karl Pohl, Fachschule Haida (f. 19. årh. , d. 20. årh.)
Pokal af klart glas, indlagt med polykromt glas, dekoreret med slibninger samt emaljebemaling. Udført hos Johan Oertel, Haida, Tjekkiet, ca. 1915. H. 17.
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med nogle få minimale afslag.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag