899/​5

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Skystudie. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 25,5×40,5.

For lignende skystudier af P. C. Skovgaard se udstillingskataloget “Himlens spejl. Skyer og vejrlig i dansk maleri 1770–1880”, 2003 planche 8 og 13. Kataloget blev udgivet i forbindelse med udstillingen på Storstrøms Kunstmuseum og Fyns Kunstmuseum.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 721, 2003 nr. 1102, afb. s 9.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK