P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Skystudie. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 25,5×40,5.
For lignende skystudier af P. C. Skovgaard se udstillingskataloget “Himlens spejl. Skyer og vejrlig i dansk maleri 1770–1880”, 2003 planche 8 og 13. Kataloget blev udgivet i forbindelse med udstillingen på Storstrøms Kunstmuseum og Fyns Kunstmuseum.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 721, 2003 nr. 1102, afb. s 9.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020