H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Studie til “På forbudne veje”. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 35×47,5.
Nærværende værk er et studie til “På forbudne veje” af samme kunstner, som var blikfanget for udstillingen “Kunstnerbrødre” med H. A. Brendekilde og L. A Ring. “På forbudne veje” blev solgt på Bruun Rasmussen auktion 822, 2011 nr. 118. “På forbudne veje” ejes i dag af Kunstmuseum Brandts og var tidligere udstillet i København, “Den Nordiske Udstilling”, 1888 nr. 68.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
24 bud