1947/​613
Jens H. Quistgaard: “Champagne”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Vægt ekskl. dele med stål ca. 158 gr. (14)

Be­skriv­el­se

“Champagne”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos O.V. Mogensen og Munksgaard. Vægt ekskl. dele med stål ca. 158 gr. (14)

Bestående af: 10 frokostknive, 2 middagsknive, sauceske og serveringsske.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sauceske af sterlingsølv, øvrige dele af sølv eller med skafter af sølv.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Sølv ▸ Moderne sølv

Kunstner

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

17 bud

(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.