A Chinese Hu “Hundred Deer” pear shaped cloisonne enamel vase, decorated with deers and cranes amidst landscapes with trees and clouds, ruyi border at the rim and gilt brass dragon handles. 19. årh. H. 49 cm.
Proveniens: Fra en dansk diplomat som var udstationeret i London i 1950erne, hvor hans asiatiske samling blev opbygget gennem køb fra antik forretninger og auktionshuse.
Asiatisk kunst, 29. november 2017