1950/​341

Dansk maler, 19. årh.

Landskabsparti med spadserende bondekone på stien, i baggrunden udsigt over Sundet. Utydelig signatur. Olie på lærred. 24×29,5.

Proveniens: ABR auktion 284, 1972, nr. 134.

Behov for let overfladerensning. Mindre retoucheringer. Lærred bør strammes op. Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK