Skibsmodel af sterlingsølv af ØK's fragtskib “M/S Selandia”. Stemplet for A. Dragsted. Monteret i montre af glas og patineret metal. L. skib 33 cm.
Gave til etatsraadinde Maria Andersen (H.N. Andersens hustru), Selandias gudmoder, ved skibets 25 års jubilæum i 1937. M/S Selandia blev bygget for ØK og Burmeister & Wain som et kombineret passager- og fragtskib. M/S Selandia var det første af foreløbig fire ØK-skibe med navnet Selandia. Proveniens: Øk's hovedsæde i København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017