Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Staved Teak”. Bakke og vinkøler med låg af stavlimet teak. Model 801 og Model 811. Stemplet hhv. Dansk Designs Denmark, IHQ og Staved Teak Danmark, JHQ. Udført hos Nissen, Langaa. L. 51. B. 25 og H. 49. Diam. 24. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og stødmærker. Vinkøler med hul i låg ca. 3 mm. Vinkøler med afslag på den ene side diam. ca. 5 mm. Bakke med mindre reparation ved håndtag. Bakke 2. sortering.
Quistgaard, 10. maj 2016