Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972)
Gadeparti fra Haraldsted ved efterårstide. Sign. Ole Ring 1948. Olie på lærred. 22×34.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 740, 2007 nr. 601.
Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020