2109/755
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa med ben af teak, betrukket med grønt møbelstof. Model 2214. Formgivet 1949. Udført hos Erhard Rasmussen. 1950'erne. L. 148.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Ben med stødmærker.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag