2009/​383

Schweizisk musikmaskine i kabinet fineret med nøddetræ samt indlagt med andre træsorter på låget i form af musikinstrumenter. Indrettet med valse og klokker (tambour timbres et castagnettes), der spiller i alt 12 melodier. 19. årh. s slutning. H. 30 cm L. 65 cm D. 38 cm.

Aldersrelaterede spor. “Kam” med manglende tænder. The clockwork is working. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag