2003/​814

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Øreklapstol af mahogni. Sider, ryg og sæde hynde betrukket med original blåternet Cotil uld. Model 6212. Formgivet 1941. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier.

Dette eksemplar er fra før 1948.

Kraftig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ben med nogle tørrevner. Polstring med huller, smuds og plamager. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK