2444/​93

Barok bestik, bestående af kniv og gaffel, indre skaft af forgyldt sølv, herover et ydre gennembrudt skaft af delvist forgyldt sølv, punslet og smedet med allegoriske motiver og personscenerier, tunge oprindeligt begge i form af to kyssende fugle, knivsblad og tænder af metal. Begge nålepunslede med ejerinitialer og årstal “Ew. M. Ao. J. A. Bb. 1784”. Tilsyneladende ustemplet. 18. årh. Vægt inkl. dele af metal 86 g. L. 16 cm. og 19 cm. (2)

Ud fra de to initialer med årstal samt allegorierne er der muligvis tale om et bryllupsbestik.

Alders- og brugsslitage i varierende grad, inkl. en afbrækket tunge, knivsblad løst monteret i skaft, dele af metal med pletter.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?