Julie Høm (f. Gudhjem 1944)
Skål af stentøj, udvendigt dekoreret i afsnit med gentaget mønster i grøn, gule og orange nuancer. Sign. monogram, 92, samt inskription Rørtang Børnehave. H. 11. Diam. 21.
Sælger oplyser: Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder et kantafslag på ca. 4×4 mm, og 3 i knapnålehovedstørrelse (alle på øverste kant). Lette krakkeleringer i den grønne glasur.
Kunst, antikviteter & design, 18. maj 2019