Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af en lille pige i rød kjole. Sign. M.A. Olie på lærred. 31×27.
Udstillet: Skagens Museum, “Skagen Guld, værker i privat eje”, 2011.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 178 “Boet efter malerinden Helga Ancher”, 1965 nr. 74. Afbildet s. 22.
Mindre retoucheringer. Et par stifthuller.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023