905/​315

Stor Russisk prismekrone med gennembrudt stel af forgyldt bronze, behængt med prismer i kæder og kaskade, lysarme i to niveauer fastgjort til ring med cabochonslebne prismer, balusterformet midterstamme af koboltblåt glas. 19. årh. H. 123 cm. Diam. 95 cm.

Litteratur: Sammenlignelige prismekroner, Sychev, I. The Russian Chandeliers: 1760–1830, P.V.B.R., 2003, s.39, fig. 156; s. 69, fig. 339.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK