2416/​581

Lars Møller

Otte stole med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med brunt skind, beslået med messingsøm. Udført og delvist mærket hos Lars Møller. 1950'erne. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker. En stol med mindre hul i sædet.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

16 bud

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK