Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Ballonopstigning” og “Høstende Bonde”, 1970erne (1957, 1960). Begge sign. Heerup med titel. Litografisk optryk efter linoleumssnit. Bladstørrelser 51,5×65. Uindrammede. (2)
Litteratur: Moestrup 131 og 165, med tilhørende bemærkninger under 131.
Mindre håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
13 bud