2034/349
En samling kinesiske og japanske tallerkener og fade af porcelæn, dekorerede i blåt med vegetation pagode og kvinder, rundt fad med dekoreret med transferpint. 19.-20. årh. Diam. 8–26,5. (7)
lager?
Rundt fad klinket, fodrand med monteringshuller til ophæng. Tallerken med pagode med revne. Flere dele med mindre kanthak og uregelmæssigheder. Lille tallerken med hårrevne. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
Vurdering
Hammerslag