902/​166

Jacob d'Agar, stil, 17. årh.

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2021.

To royale portrætter. Det ene forestillende Charles II af England (1630–1685) i rustning og med hvidt halsbind med blomster. Det andet forstillende Dronning Sofie Amalie af Braunschweig-Lüneburg (1628–1685) g.m. Frederik III af Danmark, i kjole med dyb udskæring og bærende hermelinskåbe. Usignerede. Olie på lærred. Ovale. Hver 66×50. (2). Forgyldte barokrammer rigt udskåret med agern, blomster og bladværk.

NB! It has been suggested that the portrait of the gentleman could instead represent the German Roman emperor Leopold I (1640–1705).

Stammer fra Herrenhausen ved Hannover. Stedet blev bombet under 2. verdenskrig og siden genopført. Stedet er kendt for en meget flot barokhave.

Brev medfølger dateret 7. august 1961, hvor direktør Jørgen Paulsen fra Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg erindrer at have set malerierne på godset Herrenhausen før 2. Verdenskrig.

Det er blevet foreslået at herren i stedet kunne forestille den tysk romerske kejser Leopold I (1640–1705).

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK