2427/​572

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Et sæt på seks stole af eg, betrukket med lyst stribet og bordeaux møbelstof. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)

Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

874124 9.500 DKK
950466 (Autobud) 9.000 DKK
874124 8.500 DKK
950466 (Autobud) 8.000 DKK
848589 7.500 DKK
950466 (Autobud) 7.000 DKK
848589 6.500 DKK
950466 6.000 DKK