2427/572
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på seks stole af eg, betrukket med lyst stribet og bordeaux møbelstof. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering