2427/501
Dansk snedkermester
Et sæt på 12 stole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået nigerskind. Udført 1930érne. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med krakeleringer og defekter. Løse samlinger. Metalbeslag under stel.
Vurdering