2427/​510

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med vippefunktion og returdrej, fod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1998.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og krakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

864665 14.000 DKK