2427/510
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippefunktion og returdrej, fod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1998.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og krakeleringer.
Vurdering
864665 |