921/​940

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 45”. Lænestol af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med sort Hallingdal uld, kedder af naturskind. Formgivet 1945. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.

Proveniens: Percy von Halling-Koch, herefter nedarvet i familien.

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK