Foto endnu ikke klar
895/​39

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

En kone fra Skagen med hvidt hovedtørklæde. Sign. A. A. Olie på træ. 35×26.

Maleriet er en studie til “Koner, der binder guirlander”. Udført i forbindelse med Frederik VIII's besøg i forbindelse med indvielsen af Skagens havn 1907. Skagen Museum inv. nr. 1331.

Proveniens: Helga Ancher, hendes dødsboauktion, Bruun Rasmussen auktion 178, 1965 nr. 199, afbildet s. 43. Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 3, afbildet s. 7.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK