912/​193

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)

“Det franske Skruelinieskib Napoleon paa Rheden af Beikos i Bospherus”. Sign. Anton Melbye 1856. Olie på lærred. 72×108.

På bagsiden af rammen en etiket med Amalienborg inventarnr. “A 59” samt skåret tekst “mod Anretterværelset”.

Udstillet: Charlottenborg 1858 nr. 120.

Proveniens: Kong Frederik VIII (1843–1912) og Dronning Lovisa af Danmark (1851–1926), Frederik VIII's Palæ på Amalienborg. Dernæst deres søn og svigerdatter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; dernæst deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; herefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) indtil i dag.

Det Kongelige Bibliotek ejer et fotografi, hvor nærværende maleri hænger hos Frederik VIII i Frederik VIII's Palæ (Id DT002357.tif med titlen “Kronprinsens arbejdsrum”). Endvidere ses maleriet i Arveprins Knud af Danmarks kontor, hængende over bogreolen, i Christian VIII's Palæ på Amalienborg på et foto fra 1970. Da Kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark var afgået ved døden, fik Arveprins Knud af Danmark råderet over Christian VIII's Palæ 1952–1976.

Beikos er et distrikt i Istanbul, Tyrkiet, i den nordlige ende af Bosporusområdet på den anatolske side. Navnet menes at være en kombination af ordene bey og kos, som betyder “landsby” på farsi. Beikos omfatter et område fra strømmene Küçüksu og Göksu (lige før Anadoluhisarı) til åbningen af Bosporus-området i Sortehavet, og landsbyerne i baglandet så langt som til Riva strømmen.

Foto af Arveprins Knuds kontor i Christian VIIIs Palæ på Amalienborg 1970.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK