2022/​505

Kurt Trampedach (f. Hillerød 1943, d. Sare, Frankrig 2013)

Uden titel. Sign. Trampedach 2003, EA samt med dedikation “Til Dakota, Til det danske folk, fra Baskeren”. Serigrafisk tryk med unikabemaling på bagsiden af et gulvtæppe. 148×149. Uindrammet.

Proveniens: Udført af kunstneren til Natklubben Dakota, Nikolaj Plads, København. I perioden malede Trampedach også et maleri direkte på væggen i natklubben i åbningstiden.

Eftersyn anbefales. Værket har været opbevaret sammenrullet og fremstår med en del krakeleringer og afskalninger samt overfladisk snavs.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK