1449/​8624

Russisk påskeæg af porcelæn, dekoreret med guld og blomster i farver på blå grund. Ca. 1900. H. 11.

Proveniens: Sælgers farfar Kostia Konstantin Voegeding (f. Skt. Petersborg 1871, d. 1931), flådeofficer, adjudant og diplomat ved det russiske hof. Konstantin Voegeding voksede op i det bedre borgerskab i Skt. Peterborg og var enebarn. Efter endt skolegang blev han uddannet i finansverdenen, hvilket også var hans beskæftigelse i Danmark.   Han giftede sig med Irma Nadine f. Osthoff med hvem han fik sønnen Oleg Voegeding, officer i den danske hær og senere i flyvevåbnet. Efter hans uddannelse i finansverdenen, blev han uddannet som flådeofficer ved Den Russiske Sortehavsflåde, men frem mod den russiske revolution gjorde han tjeneste ved det russiske hof i Skt. Petersborg hos Zar Nikolaj II af Rusland.   Kort før den første verdenskrig blev han uddannet som pilot i Rusland og deltog på den russiske side under krigen. Ved den russiske revolution flygtede han fra Rusland gennem Finland til Danmark, hvor han startede en vekslerforretning i København og fra hans bopæl i Gentofte. I Danmark var Kostia og Irma Voegeding del af russiske emigrantkredse, herunder Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland. Han døde på færgen til Finland hvor han var på vej for at bese et savværk i den finske by Viborg.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk auktion, 5. december 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK