Fransk Sevres urgarniture af forgyldt bronze og porcelæn dekoreret med bleu royal glasur, rigt støbt med putti, vædderhoveder og blomsterranker, bestående af kaminur samt et par kandelabre, hver med fem svungne og én lige lysarm, kaminur med hvidemaljeret urskive med romer- og arbertal. Værk stemplet H&F Paris. Louis XVI form. Ca. 1850. Kaminur H. 64. B. 50. Kandelabre H. 69. (3)
Forskellige lysholdere, manglende lysmanchetter og drypbakker. Del af dekoration ved putto mangler. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 24. april 2014