2050/231
Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Portræt af kunstnerens hustru holdende en hundehvalp. Sign. C. Budtz-M. 1918. Olie på lærred. 65×48.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.
Krakeleringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud