2131/​161

Englesk standur i kasse af udskåret kamfertræ. Skive af messing med romer- og arabertal. Månefase og datoviser. Signeret Reynolds Kirkbride. 18. årh. H. 223. B. 52. D. 28cm

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder og pendul medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

500 DKK

Hammerslag

270 DKK

270 DKK
260 DKK
250 DKK